Zespół
Ostatni news:
Wywiad z The Moongang w Radio Dla Ciebie Warszawa
6 kwietnia o godzinie 20.00 audycja Sławka Wierzcholskiego "Okolice Bluesa" w warszawskim Radio Dla Ciebie będzie poświęcona naszej debiutanckiej płycie "Taxi". Postaramy się opowiedzieć nieco o płycie i naszych inspiracjach oraz oczywiście zaprezentować muzykę z albumu i wykonawców, którzy wywarli na nas wpływ.
The Moongang
The Moongang
Grupa The Moongang założona została w 2009 roku przez młodych chociaż już doświadczonych trójmiejskich muzyków. W jej skład wchodzą: Joanna Knitter, Piotr Góra, Karol Kozłowski, Marcin Wądołowski, Hubert Świątek oraz Roman Badeński.
Zespół czerpie inspiracje z wielu gatunków, takich jak soul, blues, jazz czy funky. Jego charakter z jednej strony wyznacza szacunek do rockowej tradycji z drugiej jednak ciągła chęć eksperymentowania.
Grupa może pochwalić się tym, że już w pierwszym roku działalności wystąpiła m.in. na dużej scenie Rawa Blues Festival 2009 w Katowicach, gdzie w 2011 roku zagrała ponownie. The Moongang jest laureatem konkursu zespołów na Festiwalu Muzycznym im. Ryśka Riedla 2010 w Chorzowie oraz konkursu portalu Fabryka Zespołów również w 2010 roku. Jej nagrania trafiły na płyty prezentujące utwory czołowych polskich zespołów bluesowych "Antologia Polskiego Bluesa" cz. 2 i 3 wydane pod patronatem radiowej Trójki. Nagrania zespołu prezentowane były m.in. w TVP2 oraz na antenie radiowej Trójki i Radia Plus.
Joanna Knitter - wokal
Trójmiejska wokalistka jazzowa i bluesowa. Absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku na wydziale wokalistyki jazzowej. Laureatka nagrody dla najlepszego instrumentalisty na Przeglądzie Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni, zdobywczyni specjalnego wyróżnienia przyznanego przez Billy'ego Harpera na Zmaganiach Jazzowych w Szczecinie. W 2010 roku otrzymała prestiżową nagrodę - Sopocką Muzę dla Młodych Twórców. Jej nazwisko kilkukrotnie pojawiało się w rocznych zestawieniach najlepszych wokalistek w Jazz Forum oraz w Twoim Bluesie. W zeszłorocznym zestawieniu Jazz Forum określono ją mianem Nowej Nadziei Jazzu.
Występowała z czołówką polskiej sceny jazzowej (m.in. Wojciech Karolak, Jerzy Duduś Matuszkiewicz, Przemek Dyakowski, Wojciech Kamiński, Tomasz Sowiński, Cezary Paciorek, Wojciech Staroniewicz, Dominik Bukowski). Umiejętności wokalne doskonaliła u Doroty Miśkiewicz, Ingi Lewandowskiej, Janusza Szroma i, wybitnej Amerykańskiej wokalistki - Judy Bady. Na co dzień gra z Przemkiem Dyakowskim w zespole Take It Easy, swoim autorskim projekcie Blues & Folk Connection oraz formacji The Moongang.
Piotr Góra - perkusja
Zawodową karierę rozpoczął w latach 80-tych w Big Bandzie pod dyrekcją Jerzego Partyki. Otrzymał wyróżnienie na festiwalach Jazz Juniors oraz Złota Tarka. Pracował m.in. w Polskim Teatrze Instrumentalnym, Operze Bałtyckiej, Teatrze Muzycznym w Gdyni, Teatrze Wybrzeże a także przez dwa lata nauczał gry na instrumentach perkusyjnych w stolicy Meksyku. Wieloletni perkusista zespołów Ajagore, Smugglers, No Limits, Missisippi Blues Band. Obecnie członek zespołów: The Moongang, Mietek Blues Band oraz The Folk & Blues Connection. Współpracował z wieloma znakomitymi muzykami, m.in. Leszkiem Możdżerem, Maciejem Sikałą, Olo Walickim, Adamem Wendtem.
Karol Kozłowski - bas
Gitarzysta basowy, student Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej. W 2008 roku wyróżniony na Ogólnopolskim Przeglądzie Młodych zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni. Współpracował z takimi znakomitościami polskiej sceny jak Kasia Cerekwicka, Marysia Sadowska, Tomasz Sowiński, Cezary Paciorek, Kuba Badach, Dariusz Herbasz a także zespołami Blue Cafe oraz Kombii. W 2006 roku kierownik muzyczny i aranżer spektaklu "Błogosławieni...Pieśni gospel" wystawionego w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Uczestnik licznych festiwali organizowanych m.in. przez TVP, wykładowca warsztatów muzycznych, muzyk sesyjny, obecnie członek zespołów EleganS oraz The Moongang.
Marcin Wądołowski - gitara
Gitarzysta, muzyk sesyjny, kompozytor. Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku. Zdobywca I nagrody na VII Międzynarodowym Konkursie im. K. Sosińskiego Estrada Gitarowych Talentów; tytułu Największej Nadziei XI Międzynarodowego Festiwalu Gdańskie Spotkania Gitarzystów w 2001 roku; laureat XI Przeglądu Młodych Zespołow Jazzowo-Bluesowych w Gdyni 2008 r. Współpracował z czołowymi muzykami polskiej sceny jazzowej, m.in. Leszkiem Możdżerem, Wojciechem Staroniewiczem, Przemysławem Dyjakowskim, Januszem Mackiewiczem, Tomaszem Sowińskim, Piotrem Manią a także zespołem Czerwone Gitary w charakterze muzyka sesyjnego i kompozytora na płytach "Jeszcze gra muzyka" oraz "OK". Na co dzień członek swojego autorskiego projektu jazzowego Marcin Wądołowski Quartet oraz zespołu The Moongang.
Hubert Świątek - piano
Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku, pianista, aranżer. Swoje umiejętności improwizacji, aranżacji i kompozycji doskonalił pod okiem znakomitego polskiego jazzmena prof. Leszka Kułakowskiego. Współpracował m.in. z Krystyną Prońko, Tomaszem Lipnickim, grupą H2O, Anną Stępniewską. Obecnie grający na co dzień z formacjami The Moongang, Mietek Blues Band oraz Made in Heaven. Swoje inspiracje muzyczne czerpie z twórczości takich wirtuozów jak Keith Jarrett, Herbie Hancock, Brad Mehldau, Esbjorn Svenson, oraz twórców muzyki popularnej takich jak Peter Gabriel, Steve Lukather, David Paich.
Roman Badeński - harmonijka ustna
Nauczyciel gry na harmonijce ustnej na warsztatach m.in. w Gdyni, Gdańsku, Bolesławcu, Olsztynie, Toruniu, Puławach, Szklarskiej Porębie, Białymstoku, Splicie (Chorwacja). Laureat konkursu harmonijki na Festiwalu Harmonijki Ustnej Harmonica Bridge Bydgoszcz-Toruń 2006. Od tego czasu regularnie w czołówce ankiety Blues Top prestiżowego pisma Twój Blues w kategorii Harmonijka Roku. W 2004 roku wraz z zespołem Debesters wyróżniony na Ogólnopolskim Przeglądzie Młodych zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni. Występował na większości festiwali bluesowych w Polsce, koncertował również za granicą (Holandia, Belgia, Niemcy, Luksemburg). Posługuje się techniką overbending (granie w 12 tonacjach na 10-cio kanałowej harmonijce diatonicznej). Gry na instrumencie uczył się u Carlosa del Junco oraz Bartka Łęczyckiego. Występował z czołówką polskiej sceny bluesowej i jazzowej, m.in. Markiem Napiórkowskim, Olo Walickim, Zbigniewem Lewandowskim, Tomaszem Grabowym, Pawłem Serafińskim, Romanem Puchowskim, Magdą Piskorczyk, Jackiem Spruchem oraz zespołami Nocna Zmiana Bluesa, J.J.Band i Mietek Blues Band. Na co dzień członek zespołu The Moongang.