WPŁYW KONOPI NA PAMIĘĆ

Palenie marihuany było początkowo kojarzone z upośledzeniem pamięci krótkotrwałej. Obecnie prowadzone badania dowodzą, że to wszystko zależy od rodzaju konopi.

Rozwiązując zadania, które odnoszą się do pamięci krótkotrwałej jedynie te osoby, które paliły odmianę skun mieli wyraźne problemy. Natomiast Ci, którzy palili inne odmiany nie mieli takich problemów. Ich zdolność do przypominania sobie była taka sama na trzeźwo jak i po paleniu. Te odkrycia pokazują, że w pewnych odmianach palenie marihuany nie będzie w ogóle związane z utratą pamięci. Kluczowa różnica będzie tutaj wiązała się z dwoma substancjami, które w konopiach się znajdują. Tetrahydrokannabinol (THC) to podstawowy aktywny składnik, który będzie odpowiedzialny właśnie za ten stan, który związany jest z upaleniem. Innym składnikiem będzie kanabidiol, który działa spokojnie i okazuje się, że blokować może również te objawy, które pojawiają się w związku z THC. W przypadku odmiany skun więcej jest właśnie składnika THC i z tego właśnie wynikają te objawy, które pojawiają się po spaleniu właśnie tego rodzaju konopi.

Stosunek THC do kanabidolówBadania prowadzone na kanabidiolu pokazują, że tutaj mamy również mechanizmy związane z tworzeniem pamięci i dlatego przy zastosowaniu terapeutycznym związku będzie można osiągnąć odpowiednie efekty przy terapii związanej z deficytami pamięci. Problemy z pamięcią u osób młodych, które palą konopie związany będzie właśnie z tym, że palą oni te odmiany, w których znajduje się więcej THC. Wiązanie tego z większą ilością zachorowań na schizofrenię jest jednak łączeniem nieco kontrowersyjnym. Można podejrzewać, że wpływ marihuany na zdrowie psychiczne będzie związany z tym, że w składzie znajduje się więcej THC. Aby to zbadać przeprowadzone zostały badania, na osobach, które upalały się własnych suszem. W ten sposób oceniono, że właśnie kluczowym elementem jest tutaj THC. Im więcej będzie tego składnika tym groszy wpływa na pamięć i upośledzenie psychiczne będzie miał spalany susz. Natomiast większa ilość kanabidiolu w stosunku proporcjonalnym do THC będzie gwarantować, że jego wpływ na pamięć będzie mniejsza. Przeprowadzone w ten sposób badania były pierwszymi na ludziach, które pokazały właśnie taki efekt i taką zależność pomiędzy kanabidiolami oraz THC. W ten sposób można wyraźnie ocenić jaki wpływ na zdrowie ma palenie poszczególnych odmian konopi. Jeśli chce się uniknąć problemów z pamięcią trzeba unikać odmiany skun, gdzie THC w stosunku do kanabidolów jest bardzo dużo i przez to ma ona niekorzystny wpływ.